Montaj Dersi

Hobisi sinema olan herkese sesleniyoruz… Siz de kendi projelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kısa film mi çekmek istiyorsunuz? Veya bir belgesel? Ya da klip, reklam veya tanıtım filmi…

Film Yapım ve Yönetmenlik Kursumuzda kameralar, kamera kullanımı, objektifler, filtreler, ışık kullanımı, senaryo yazımı, çekim teknikleri, ses, kurgu-montaj , reji ve yönetmenlik konularında pratik yaparak ilerleyebilirsiniz. Gelin, hayallerinizi gerçeğe dönüştürelim.

Kursumuzda Adobe After Effects ve Adobe Premiere Pro programları ile kurgu-montaj çalışmaları yapılacaktır.

Adobe firmasının yayınladığı bir video kompozisyon ve post-prodüksiyon programı olan ve hareketli grafiklerle görsel efektler yapımında kullanılan Adobe After Effects,  katman mantığıyla çalışır. Dijital materyallerin üst üste bindirilmesi ile efektler oluşturulur. Projeye video, fotoğraf, vektörel grafik, müzik gibi değişik öğeler eklenebilir ve her öğe ayrı bir katmandan diğer katmanlarla etkileşir. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan Adobe After Effects, aynı zamanda filmlerde özel efekt yaratmak için de kullanılabilir.

Kursumuzda Zaman çizelgesi (timeline) kullanımı, Efekt kullanımı, Maske kullanımı, Motion tracking, Perspective Motion tracking, gruplandırma, Yeşil perde kullanımı, 3d animasyon çalışması, komutlar ve scriptler, görüntü sabitleme ve montajlanmış görüntülerin dışarı aktarılması öğretilecektir.

Adobe şirketi tarafından geliştirilen video düzenleme yazılımı Adobe Premiere amatör videolar, film kurgu ve prodüksiyonlarda kullanılanabilir. After Effects ile oldukça uyumlu çalışır. Adobe Premiere Pro, tam video işleme, efektleme ve gerçek zamanlı giriş-çıkış sağlama gibi özelliklere de sahiptir.

Kursumuzda, Premiere Pro proje dosyasını oluşturmak, Malzemeleri Premiere Pro’nun içine aktarmak, Yeni bir sekans oluşturmak, Videoların İstenen Bölümlerinin Seçilmesi, İş Akışı, Zaman Çizgisinde Klipleri Düzenlemek, Videolar Arasına Yeni Klip Eklemek, Video Ve Ses Kanallarını Kullanmak, Kanalları Gizlemek ve Kilitlemek, Ses ve Müzik Dosyalarıyla Çalışmak, Efekt Kontrolleri, Görsellerle çalışma,  Yazı Oluşturmak, Geçiş Efektleri,  Video Efektleri, Efekt Hazır Ayarları, Montajlanmış Görüntülerin Dışarı Aktarılması öğretilecektir.